~  Busy Bees make the sweetest things  ~
Tuesday, May 2, 2006
Teaching Math in America
Teaching Math in 1950
A logger sells a truckload of lumber for $100.
His cost of production is 4/5 of the price.
What is his profit?
Teaching Math In 1960
A logger sells a truckload of lumber for $100.
His Cost of production is 4/5 of the price, or $80.
What is his profit?
Teaching Math In 1970
A loggers sells a truckload of lumber for $100.
His cost of production is $80.
Did he make a profit?
Teaching Math In 1980
A logger sells a truckload of lumber for $100.
His cost of production is $80 and his profit is $20.
Your Assignment: Underline the number 20.
Teaching Math In 1990
A logger's cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands.
He does this so he can make a profit of $20.
What do you think of this way of making a living?
Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers.)
Teaching Math In 2005
Un ranchero vende una carretera de madera por $100. El cuesto de la produccion es $80. Cuantas tortillas se puede comprar?



. . . = = COMMENTS = = . . .



Volleyball Princess  posted on  Tuesday, May 2, 2006

:) :>:>:> Thank you for this!!! Hahaha...


- Post is closed to new comments -